ROMÂNIA ȘI-A ALES REPREZENTANȚII PENTRU SUA, WASINGTON

Starting February 15, we announce that all children between 6 years and 19 years, from all over the world, can compete for the Worldwide Children Festival, organized by KLEINE SCHULE Romania, Sinaia City Hall,  Preţuieşte Viaţa by Andreea Marin, Finnish School Sibiu and Finnish Teacher Training

Entry is free of charge, but the registration is mandatory.

WORLDWIDE CHILDREN FESTIVAL will take place between April 11 and April 14, for 4 days, with 4 categories, as it follows:

Day 1. Arts
Day 2. Sciences
Day 3. Theater
Day 4. Music

Prizes
First place: 500 euros
Second place: 300 euros
3rd place: 150 euros
Mention: 50 euros

Note* Teachers enrolling children to the festival contest receive certificates of attendance
Note** After signing up, you will receive a confirmation e-mail and the rules for the selected section.
Note*** For any explanations you may need, please use the e-mail address below: [email protected]

Registration details for “Worldwide Children Festival” press here

ARTS – Competition rules Worldwide Children Festival

MUSIC – Competition rules Worldwide Children Festival

THEATER – Competition rules Worldwide Children Festival

SCIENCE – Competition rules Worldwide Children Festival

Annex SCIENCE – Worldwide Children Festival

Kleine Schule – România,  Primăria Sinaia, Prețuiește Viața by Andreea Marin, Școala Finlandeză Sibiu și Finnish Teacher Training organizează pentru a prima oară ȋn România festivalul internaţional Worldwide Children Festival.

Elevii care se califică pe locul I la festivalul din România la toate cele patru secțiuni, vor avea ocazi să participe la Festivalul Internaţional pentru Copii – World Children’s Festival organizat de  International Child Art Foundation ( ICAF) organizează la Washington. Anul acesta, World Children’s Festival  ajunge la cea de a 6-a ediție, cu participarea a peste 120 de delegaţii, din 70 de ţări. La fiecare ediţie se desemnează un comitet de onoare al festivalului, distincţie care este valabilă pe o perioadăde 4 ani, intervalul cu care se desfăşoară acest concurs internaţional.

Regulile competiţiei :

Cui se adresează:  tuturor copiilor cu vârste cuprinse ȋntre 6 şi 19 ani de oriunde din lume.

Cadrele didactice care ȋnscriu copii ȋn concursul festivalului, primesc adeverinţe de participare

Perioada de ȋnscriere: 15 februarie – 20 martie 2019, ora 00:00, ora României

Perioada de jurizare a lucrărilor trimise pentru fiecare secţiune ȋn parte: 30 martie 2019

Perioada desfăşurare festival: 11 aprilie – 14 aprilie 2019, Sinaia